ח"כ מעוז: כך פוגעת הרפורמה של השר כהנא בשומרי הכשרות

ח"כ מעוז הסביר מדוע רפורמת הכשרות של השר לשירותי דת מתן כהנא תפגע בשומרי הכשרות במדינת ישראל • "מה ש'ממשלת כל אזרחיה' עושה, זה פשוט להכשיל באופן המוני את ציבור שומרי הכשרות והמסורת במדינת ישראל"

יו"ר מפלגת נעם ח"כ אבי מעוז (הציונות הדתית) הסביר מדוע הוא מתנגד לרפורמת הכשרות שמקדמת ממשלת בנט-לפיד על ידי השר לשירותי דת מתן כהנא. "לפני כשנה הגישה 'צהר פיקוח מזון' עתירה כנגד הרבנות הראשית בדרישה לאפשר להם להעניק כשרות למוצרי מזון מיובאים", פתח מעוז. "בתשובת המדינה, שנכתבה ע"י מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה ושנחשפה כעת בעקבות דרישת ארגון 'כושרות', פורטו בין השאר כשלי כשרות מהותיים בהתנהלות 'צהר פיקוח מזון'. בין השאר מובאים שם הכשלים הבאים:

• צהר נתנו שירותי פיקוח במקומות שהוסרה מהם השגחת הרבנות, לאחר שנמצאה הונאה בכשרות ע"י הרבנות, בניגוד גמור להצהרת רבני צהר, שיש להמתין שלושה חודשים מעת הסרת כשרות הרבנות.
• מתן כשרות רטרואקטיבית ליין ללא השגחה – 7 שנים אחורה.
• כשרות למאפיה בתוך מסעדה שבה יש מטבח צמוד עם מאכלי טריפות של בשר וחלב.
• מתן כשרות למלון שהוסרה ממנו השגחת הרבנות עקב כשלים חמורים של בישול בשבת ובעיות של בשר, וחלב תוך השארת אותו משגיח שכשל בתפקידו.
• תלונה של מתארח בבית הארחה על אוכל שבושל בשבת וחוסר תגובה של צהר.
• מתן אישורי פיקוח לארטישוק הנגוע בחרקים לאחר שהרבנות פסלה את הארטישוק".

בנאום שנשא במליאת הכנסת הסביר מעוז: "המקרה הנ"ל הוא הדגמה מעולה למה שצפויה לגרום רפורמת הכשרות לרמת הכשרות במדינת ישראל. על פי הרפורמה, רבנויות מקומיות יכולות לתת כשרות בכל הארץ, וגופי כשרות, שיהיו תאגידים עסקיים, כמו 'צהר פיקוח מזון', יוכלו לבחור אם להעניק כשרות לפי הסטנדרטים של הרבנות הראשית או לפי הסטנדרטים של מה שמכונה 'ועדת השלושה', שתורכב משלושה רבנים, בדיוק כפי ש'צהר פיקוח מזון' מעניקה כיום פיקוח על פי הסטנדרטים של רבני צהר. מה שצפוי, זה גם קביעת סטנדרטים שאינם מקובלים בעולם ההלכה, אבל בעיקר חוסר יכולת לאכוף את העמידה באותם סטנדרטים, ועידוד בפועל של העסקים לחפש את הרבנות או את גוף הכשרות הכי מקלים והכי פחות מקפידים על הדרישות ההלכתיות".

לסיום אמר מעוז: "ברפורמת הכשרות יש הכל. הפרטת של הרבנות הראשית, הפרטה של מערך הכשרות, תחרות בין תאגידים נותני כשרות, הוצאה לשוק של אלפי משגיחים שיישארו ללא פרנסה, אך דבר אחד לא קיים: כשרות בסיסית, בשביל רוב רובו של עם ישראל שצורך כשרות בלב שקט. זה כבר לא יהיה, ולכן ראוי שמעתה ייקרא לה 'רפורמת האין כשרות"

צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

איזה כיף שהצטרפת!

נשמח לקבל עוד כמה פרטים:

צור קשר